Spargatorul de Nuci

Data si locatia

03 dec

ora 20:00

Spargatorul de Nuci

Bucuresti, Sala Palatului Bucuresti

Bilete   

de la 100,00 RON

SAINT PETERSBURG CLASSICAL BALLET
 
SPARGATORUL DE NUCI
Balet in 2 acte
3 decembrie orele 20:00 Sala Palatului Bucuresti
 
 Libretul: Marius Petipa, după versiunea lui Alexandre Dumas
a basmului lui E. T. A. Hoffmann „Spărgătorul de nuci și regele șoarecilor’’
Muzica :  P.I.Ceaikovski
Coregrafia: Marius Petipa, Vasily Vainonen
Scenografia: Evgeniy Gurenco
Director artistic: Andrei Batalov 
CLARA: Olga Golitsa
PRINTUL: Denis Nedak
Premiera mondială: 06 decembrie 1892, la Teatrul Mariinski din St.Petersburg.

"Spărgătorul de nuci" are un loc aparte printre lucrările ulterioare de Ceaikovski; Acesta se află în afară de tradiția genului de balet, unde a aplicat imagini muzicale novatoare.
In diferite versiuni numele personajului principal  este Clara sau  Marie. 

BALETUL  CLASIC  din  ST.PETERSBURG A. BATALOV este o companie tânără și dinamică, în mod clar educata  în cea mai bună tradiție rusească.
Stele  ca Andrey Batalov, Yevgeny Ivanchenko- Mariinsky Ballet, Leonid Sarafanov, Oksana Bondareva - Mihailovski Ballet, Alexandra Timofeeva, Evgheni Ivanchenko- Kremlin Ballet, Maria Poliudova,Vladimir Statnii, Ucraina sunt solistii principali ai companiei   iar corpul de balet  este de înaltă clasă.
Compania de Balet intruneste 50 de artiști profesioniști, absolvenți ai Academiei de Balet din Rusia Vaganova și  ai celor mai mari școli de dans din Rusia și Ucraina, care sunt conduse de către maeștri de balet mari, foști dansatori emeriti.
Repertoriul companiei ‘’St.Petersburg Classical Ballet’’imbina capodopere ale baletului classic cum ar fi : "Lacul lebedelor", "Spărgătorul de nuci" și "Frumoasa din pădurea adormită" de P.Ceaikovski, "Chopiniane" "Giselle"  de A.Adam, "Les Sylphides" de Michel Fokine,   "Don Quijote", "Paquita" de L. Minkus si coregrafia contemporană - Alexei Miroshnichenko, Emil Faski și altele.
‘’St. Petersburg Classical Ballet of Andrei Batalov’’ este mândra de artiștii săi, care, prin talentul și creativitatea lor, garanteaza succesul companiei, artiștii avand un nivel artistic mare.
 Decorul si costumele sunt create de maestrii in arta teatrala si sunt magnifice.
BALETUL CLASIC DIN ST.PETERSBURG A. BATALOV a efectuat turnee in Japonia, Spania, Elvetia, Germania, Franta, Italia, Cehia. In toamna sunt invitati in turneu in SUA.
Limbajul artei este universal şi etern. Este o limbă care n-are nevoie de traducere, care poartă peste tot armonia şi creativitatea.

Honoured Artist of Russia (2010) 
Prize-winner at the International Ballet Competition in Nagoya (Japan, 1996, 1st prize) 
Prize-winner at the International Rudolf Nureyev Ballet Competition (Budapest, 1996, 2nd prize) 
Prize-winner at the Arabesque-96 Open Ballet Competition in Perm (1996, 1st prize and Mikhail Baryshnikov Prize) 
Prize-winner at the International Ballet Competition (Paris, 1997, 1st prize) 
Prize-winner at the International Ballet Competition in Moscow (1997, Grand Prix)
Born in Izhevsk (Udmurtia). 
Graduated from the Vaganova Academy of Russian Ballet (class of Professor Valentin Onoshko). 
From 1992-1994 he was a soloist with the St Petersburg State Academic Musorgsky Theatre Opera and Ballet. Joined the Mariinsky Ballet in 1994.
Repertoire includes: 
La Sylphide (James); choreography by August Bournonville, revised version by Elsa-Marianne von Rosen, 
Giselle (Classical Duet); choreography by Jean Coralli, Jules Perrot, Marius Petipa, 
Le Corsaire (Ali, Lankedem); production by Pyotr Gusev after the composition and choreography by Marius Petipa, 
La Bayadère (Solor, the Golden Idol); choreography by Marius Petipa, revised version by Vladimir Ponomarev and Vakhtang Chabukiani, 
The Sleeping Beauty (Bluebird); choreography by Marius Petipa, revised version by Konstantin Sergeyev, 
Don Quixote (Basilio); choreography by Alexander Gorsky, 
Michel Fokine’s ballets Schéhérazade (Zobeide’s Slave), Le Spectre de la rose and Pétrouchka (Pétrouchka; production by Gary Chryst), 
Prodigal Son (the Prodigal); choreography by George Balanchine, 
Diane et Actéon Pas de deux from the ballet La Esmeralda; choreography by Agrippina Vaganova, 
Romeo and Juliet (Mercutio); choreography by Leonid Lavrovsky, 
The Legend of Love (Dance of the Jesters); choreography by Yuri Grigorovich, 
Études; choreography by Harald Lander, 
Le Jeune Homme et la mort; choreography by Roland Petit, 
Manon (Lescaut); choreography by Kenneth MacMillan, 
Ondine (Matteo); choreography by Pierre Lacotte, 
Duet of Autumn Colours; choreography by Yevgeny Panfilov 
and the pas de deux from the ballet Flames of Paris; choreography by Vasily Vainonen 
as well as dances in the opera Faust (Pan).
From 2000-2002 he danced with the Royal Danish Ballet.

Distribuie aceasta pagina

Spune-ti parerea