Festivalul International de Arte Noi InnerSound - 17-20 Sept 2014

Acest eveniment a expirat
Sambata, 20 Septembrie 2014, ora 19:00
Arcub, Bucuresti

Festivalul Internaţional de Arte Noi INNERSOUND
Ediţia #3 – VORTEX – 17-20 Septembrie 2014, Bucureşti

ZIUA 1: Miercuri, 17 septembrie
Abonament pe o zi: 15 RON

ArCuB (Str. Batiştei nr. 14)

19:00 - Întâlniri în timp şi spaţiu I
DIFFERENT TRAINS
RTÉ ConTempo Quartet & Mihai Cucu – artist vizual (Irlanda/România)

Bogdan Sofei - vioară, Ingrid Nicola – vioară, Andreea Banciu - violă şi Adrian Mantu – violoncel
Video: Mihai Cucu

În program:

Donnacha Dennehy (*1970): Pushpulling, 2007
Ludwig van Beethoven (1770 - 1827): Marea Fugă op. 133, 1825
Steve Reich (*1936): Different Trains, 1988, pentru cvartet şi bandă

20:30 - Percuţie şi electronics
opus.art (România)

Cătălin Creţu - sintetizatoare, electronics & Dan Alexandru - percuţie, electronics
Invitat special: Thomas Myrmel (Olanda) – electronics

InSpayer (Str. Batiştei nr. 24 A)

22:00 - Muzică electronică
Sillyconductor (România)

ZIUA 2: Joi, 18 septembrie
Universitatea Naţională de Muzică din Bucureşti / Studioul de Operă şi Multimedia (Str. Ştirbei Vodă nr. 33)

Intrarea liberă

18:00 – Recital de pian şi multimedia
Małgorzata Walentynowicz (Polonia) – pian/sintetizator/electronics / multimedia
Invitat special: Henry Vega – electronics (Olanda)

În program:

Johannes Kreidler (*1980): study for piano, audio and video playback
Brigitta Muntendorf (*1982): Piano cover - public privacy 2
Pierre Jodlowski (*1971): Série Rose & Série Bleue
Katarina Glowicka (*1977): Retina

19:00 - Întâlniri în timp şi spaţiu II
VORTEX: Reality Check (Austria)
Barbara Lüneburg – vioară, electronics (Germania) & Martin Mallaun - zither şi electronics (Austria)

În program:

Sabina Ulubeanu (1979*): Nachtfalter, 2014 (p.a.a.)
Silvius Leopold Weiss (1686-1750) şi Johann Sebastian Bach (1685-1750): Courante – Rondeau – Sarabande din Suita în la major BWV 1025
Daniel Mayer (*1967): Lokale Orbits / Duo 3 2014 pentru zither, vioară şi electronics
Leopold Hurt (*1979): Reality Check, 2012 pentru zither, vioară şi electronics

20:00 - Întâlniri în timp şi spaţiu III
UTOPIAS: Cvartetul de saxofoane SIGMA Project (Spania)

Andrés Gomis – saxofon sopran, Ángel Soria – saxofon alto, Miguel Angel Lorente – saxofon tenor, Josetxo Silguero – saxofon bariton

În program:

Domenico Scarlatti (1685-1757): Sonata în Fa Major L230 /K350 (Allegro)*
Ramon Lazkano (1968): Jalkin, 2012
Carlos Gesualdo di Venosa (1564-1619): Tu m´uccidi, o crudele (Madrigal) (1611)*
Simone Movio (1978): Zahir V
Chasses Anónimas del Ars Nova (s. XIV): Tres dous compains (Chace)*
Diana Rotaru (1981): Fly in Amber, 2010
José Manuel López López (1956): Simog / Civitella, 2011
Domenico Scarlatti (1685-1757): Sonata în la minor L223/K532 (Allegro)*
[*aranjamente de Salvatore Sciarrino]

InSpayer (Str. Batiştei nr. 24 A)

Intrare: 15 RON

22:00 – Performance
Futuropolis
Iluzie performativă de/cu Irinel Anghel & Paul Dunca (România)

ZIUA 3: Vineri, 19 septembrie

Abonament pe o zi: 15 RON

ArCuB (Str. Batiştei nr. 14)

19:00 - Întâlniri în timp şi spaţiu IV

Irina Ungureanu – soprană şi Riccarda Caflisch – flaut (Elveţia)

În program:

Albert Roussel (1869-1937): Deux poêmes de Ronsard
Toshi Ichiyanagi (*1933): Music for Art Kites
Arnold Schönberg (1874-1951): Der kranke Mond, nr 7 din Pierrot Lunaire
Diana Rotaru (*1981): 2 little whos (p.a.a.)*
Doina Rotaru (*1981): Bocet
Philippe Schoeller (*1957): Hypnos Linea
Giacinto Scelsi (1905-1988): Litanie, original pentru doua voci feminine la unison
*lucrare scrisă în cadrul rezidenţei la Tescani oferită de Muzeul Naţional „George Enescu”, iunie 2014

20:00 - Proiecţie de scurtmetraje mute cu muzică live

Silent Film Night

Interpretează: Gabriel Bebeşelea – dirijor & ansamblul SonoMania
Ştefan Diaconu – flaut, Mihai Pintenaru – clarinet, Raluca Stratulat – vioară, Tamara Dica – violă, Eugen-Bogdan Popa – violoncel

În program:

Burn Baby, Burn (animaţie stop motion, România) – Regizor: Ana-Maria Cântăbine; Producători: Ana -Maria Cântăbine şi Dorin Moldoveanu - Muzica: Gabriel Almaşi
Dream Shreds (animaţie, Olanda) – Regizor: Mira Chendler; Producător: Hein van Dijk – Muzica: Vlad Maistorovici
Three minutes to eight (film, România) – Regizor: Răzvan Dima; Producător: Răzvan Dima - Muzica: Mihai Murariu
Unlucky Charms (film, S.U.A.) – Regizori: David S. Dawson & Bryan Keith Davis; Producători: David S. Dawson, Bryan Keith Davis, Theresa Dawson Davis, Laura Marie Davis, Steven Schwartz - Muzica: Sebastian Androne
This Room (performance/video art, România) – Regizor: Diana Gheorghiu; Producător: Diana Gheorghiu - Muzica: Adina Sibianu
M A I (video art, Romănia) – Regizor: Monica Vlad - Muzica: Mihai Măniceanu
ÎnCerc (film, Romănia) – Regizor: Gabriel Durlan; Producător: Adelina Adochiței - Muzica: Şerban Marcu
Dulceaţă de trandafiri (film, România) – Regizor: Mirona Radu; Producători: Sorin Ana & Mirona Radu - Muzica: Sabina Ulubeanu
The Gift (animaţie, Chile) – Regizor: Julio Pot; Producător: Cecilia Baeriswyl - Muzica: Gabriel Mălăncioiu

InSpayer (Str. Batiştei nr. 24 A)

22:00 - Muzică electronică

Somnoroase Păsărele ¬(România)

ZIUA 4: Sâmbătă, 20 septembrie

Abonament pe o zi: 15 RON

ArCuB (Str. Batiştei nr. 14)

19:00 - Întâlniri în timp şi spaţiu V

Mercury Quartet (Anglia)
Vlad Maistorovici – vioară, Antoine Francoise - pian, Harry Cameron-Penny – clarinet, Colin Alexander – violoncel

În program:

Oliver Weeks: Iele, 2013
Edmund Finnis (*1984): Quartet in three parts
Johan Treichel (*1989): Hemon
Dan Dediu (*1967): Viscous Sun op. 154, 2014 (p.a.a.)

20:00 – Spectacol multimedia

Playful Vertigos & Synergic Performatism
LeVant (România)

Interpretează: George D. Stănciulescu (electronics/sintetizator), Cristina Pădurariu (voce/flaut), Maria Mora (performance/dans), Paul Dunca (performance/dans), Kubikmilk/Adrian Budritan & Beatrice Sommer (kinect/visuals)
Invitat special: Darie Nemeş-Bota (didgeridoo/metal bowls/caval)

InSpayer (Str. Batiştei nr. 24 A)

21:30 – Percuţie şi electronics

Vega & de Vrees – Percussion Works
Interpretează: Henry Vega - computer & Bart de Vrees - percuţie (Olanda)

În program:

Henry Vega (*1973): Light Code (din ciclul Wormsongs)
Henry Vega: Automata Angels
Henry Vega: Izumi

22:30 - Improvizaţie

Jam Session cu invitaţii InnerSound

Mai multe informaţii pe innersound.ro / https://www.facebook.com/InnerSound.Bucharest

Organizator principal: Asociaţia OPUS
Parteneri: Raiffeisen Bank, AFCN, ArCuB, InSpayer, ICR, UNMB, Centrul de Muzică Electroacustică şi Multimedia, RTÉ (Radioteleviziunea Naţională Irlandeză), Forumul Cultural Austriac, Institutul Polonez Bucureşti, Culture.pl, oraşul Gdańsk, ETXEPARE – Institutul Basc, INAEM – Institutul Naţional Spaniol al Artelor Spectacolului şi al Muzicii, Ambasada Olandei la Bucureşti, Wearebasca, CIMRO, Modulab, dramAcum, CNDB, Brigada de Voluntari, Bilete.ro, Poşta Română, Sofa Mix Studio, All Deco International, Muzeul Naţional “George Enescu”, ARTEk, Heineken România
Partener comunicare: OMA Vision
Parteneri media: DIGI 24, RFI România (parteneri principali), Ziare.com, Kudika, Think Ouside the Box, 9AM News, Igloo, Garbo, Liternet.ro, HotNews


Comanda online bilete la Bilete InnerSound Festival 2013

Evenimentul a expirat.